foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tommy007.pl
Miejsce dla wszystkich, którzy przychylnie patrzą na zwierzęta i przyrodę :)****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Szczelinowiec Leleupa - Neolamprologus leleupi

Nazwa:
Nazwa tej rybki wywodzi się od belgijskiego badacza (o dziwo entomologa) Narcisse Leleupa (1912-2001) na część którego ja nazwano.

 Występowanie:
Jezioro Tanganika w Afryce. Jest to gatunek endemiczny, czyli występuje tylko w tym jednym jeziorze.
Nawet nie w całym, ale głownie w południowej części tego jeziora.
Żyje w skalistej części tego jeziora, na głębokości najczęściej od 5 do 40 metrów.

Opis:
Ciało lekko bocznie spłaszczone, wydłużone, walcowate, pomarańczowo-żółte. Osiąga długość do 10 cm (samce) i do 9 cm (samice. Płeć trudna do rozróżnienia.
Charakterystyczne są duże wargi tego gatunku. No i choć tego nie widać, ryby te posiadają zęby.

Szczelinowiec Leleupa często bywa mylony z bardzo podobnym do niego i blisko spokrewnionym Szczelinowcem Długim (Neolamprologus longior). Źródła różnie traktują Szczelinowca Długiego. Jedne jako oddzielny gatunek a inne jako podgatunek Leleupi. Ryby są bardzo podobne, trudne do rozróżnienia.

Charakterystyka:
Puki są młode, są to spokojne i towarzyskie rybki, pływające spokojnie w grupie. Jadnakże w miarę dorastania stają się mocno agresywne i terytorialne. Na szczęście tylko wobec swojego własnego gatunku. Inne rybki ignorują. Ale przedstawicieli swojego gatunku bardzo ostro gonią. W praktyce w akwarium można posiadać tylko jedną dorosłą parę tych ryb. Pozostałe ryby zostaną przez głównego samca zamęczone.

Akwarium: Dla jednej pary wystarczy już akwarium o długości 70 cm i pojemności koło 80-100 litrów. Jednak jeśli zamierzamy trzymać Lelelupy z innymi rybami akwarium już musi być większe.

Temperatura: 24-28
Woda: twarda
PH: 7.5 - 9
Gatunek wrażliwy na jakość wody. Musimy się zatroszczyć by woda była naprawdę czysta i dobrze natleniona.

W naturze zamieszkuje najczęściej strefę skalistą, wykorzystując jaskinie i szczeliny jako miejsce do rozmnażania. Mi jednakże Leleupy rozmnożyły się w.. muszli.
Wystrój akwarium stosunkowo prosty i łatwy do osiągnięcia. Czyli kamienisto -piaszczysty. Rybki lubią pływać w różnych partiach akwarium.
Nie należą do płochliwych ryb i w efekcie są dosyć dobrze widoczne w baniaku.
Rośliny: mogą , nie muszą być. Kwestia naszego gustu. W naturze jezioro Tanganika nie jest bogate w bujną roślinność. Jeśli jednak rośliny w akwarium nam się podobają, to jak najbardziej możemy nimi obsadzić nasz baniak (przy okazji rośliny pomogą nam w oczyszczaniu wody ;) ). Leleupy roślin nie wykopują ani ich nie niszczą.
Oświetlenie: W przypadku braku roślin natężenie oświetlenia wg swojego gustu. W przypadku posiadania roślin musimy pamiętać,że jednak rośliny potrzebują zdecydowanie światła ;)

Towarzystwo:
Jest to rybka terytorialna i agresywna, ale tylko wobec przedstawicieli swojego gatunku. A wiec nadająca się do akwarium towarzyskiego, z innymi w miarę spokojnymi gatunkami. Czyli np. jeśli mamy większą ilość przestrzeni, to może być hodowana z muszlowcami np. Muszlowiec Wielopręgi - Neolamprologus multifasciatus , Muszlowiec Lamprologus caudopunctatus lub Muszlowiec Krótki (Neolamprologus brevis) albo Muszlowiec Telmatochromis vittatus. Mogą być tez z rybami zamieszkującymi skalistą część jeziora, a w naszym przypadku akwarium czyli np. Naskalnik Dickfelda (Julidochromis dickfeldi) lub Naskalnik Wężogłowy (Julidochromis transcriptus) albo Naskalnik Chalinochromis sp.”ndobhoi". Dobrze się też sprawdzają ryby pływające w górnej toni akwarium, np. z rodzaju Cyprichromis.
Jeśli chcemy odchować młode rybki w ogólnym akwarium, bez ich odławiania do oddzielnego, to musimy unikać gatunków dla których narybek jest przysmakiem, czyli np.  z rodzaju Altolamprologus i glonojadów.

Odżywianie: Żywy, mrożony lub suchy dedykowany dla Tanganiki.

Rozmnażanie:
W miarę proste, ale wymagające cierpliwości.
Są to ryby monogamiczne, dobierające się w pary. Więc najlepiej kupić kilka młodych ryb, i pozwolić im się samym dobrać. Ten proces niestety może trwać długo. Od pół roku do nawet roku.
Po wyodrębnieniu się pary, pozostałe rybki (oczywiście mowa o Leleupach) należy odłowić z akwarium. No chyba,że mamy już bardzo duże akwarium, tj. kilkusetlitrowe. Wtedy można spróbować je zostawić. Jednakże w mniejszym akwarium pozostałe ryby poza dobrana para zostaną zamęczone.

Za swoją kryjówkę i miejsce rozrodu Leleupy obierają groty lub szczeliny skalne (choć mi np. rozmnożyły się w ..muszli). Samica składa (zwykle na ścianach lub na sklepieniu kryjówki) do od 50 do 250 (średnio 100) ziaren ikry. Larwy wykluwają się po ok. 3-4 dniach, a po kolejnych 7-8 dniach narybek rozpoczyna samodzielne żerowanie. Opieką nad ikrą i narybkiem zajmuje się samica. Samiec broni rewiru przed intruzami.
Młode mogą pozostawać razem z rodzicami do osiągnięcia około 2.5 cm długości.

 Źródła: Na podstawie własnych obserwacji oraz internetu.

Wikipedia

 Skomentuj ten post na FORUM

 

Rejestracja i logowanie do FORUM