foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tommy007.pl
Miejsce dla wszystkich, którzy przychylnie patrzą na zwierzęta i przyrodę :)****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Tu pojawią się informacje o jednym z najbardziej skrytych i rzadkich kotów na świecie.

Ibrys śnieżny lub Irbis, lub jeszcze pantera śnieżna to są nazwy tego samego zwierzęcia o którym będzie tu napisane. Ibrys jest dzikim kotem mocno przypominającym panterę. Żyje on w trudno dostępnych terenach jakim są góry Himalaje czyli najwyższe góry świata. Oprócz Himalaji można go też spotkać na zimnych terenach: Pakistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Afganistanu i w południowej Rosji na granicy z Mongolią.

Pantera śnieżna – tajemniczy duch gór | WWF Polska

Warto sobie powiedzieć dlaczego jest on tak rzadkim zwierzęciem. Czy wpływa na to środowisko na jakim żyje, wysokie góry i gęste lasy? To też, jednak głównym powodem dlaczego tak jest to fakt że na świecie zostało zaledwie 4000 sztuk tego gatunku i dosyć łatwo się domyślić że stoi za tym człowiek. Jednakże nie tylko kłusownicy się do tego przyczynili a głownie tamtejsi pasterze, którzy zabijali Ibrysy by te nie zabijały im ich zwierząt [owiec krów i koni]. Dlatego ibrysy są jednym z bardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt z tego powodu ,że trudno jest wychować młode gdy od jednej strony może je zabić kłusownik lub jakis pasterz ,a z drugie ciężka pogoda i dosyć częste okresy głodu kiedy trudno coś upolować.

 

Teraz sobie omówimy wygląd Ibrysa. Pantery te mają głownie biało-szare futro z dużą ilością czarnych ale małych łatek. Takie umaszczenie pozwala im się ukrywać w górach gdzie jest dużo szarych kamieni na tle których łatwo jest się zamaskować. Oprócz tego Ibrysy mają długi, gruby ogon tak samo jak ich grube futro które pozwala im długo siedzieć nieruchomo i czekać na ofiarę.

Irbis - Ciekawostki, fakty oraz informacje - Fajne Podróże

Irbis pantera śnieżna, śnieżny lampart (leopard) | DinoAnimals.pl

Ibrysy głównie polują na większe ssaki np koziorożce, ale także Ibrysy  nie pożałują mniejszymi ssakami takimi jak różne myszy wiewiórki itd.

 

Większości ibrysom rodzi się do 3 młodych. Co ciekawe zdarza się że w wychowaniu młodych pomaga ojciec co nie jest częste wśród dzikich kotów. Młode są z matką przez około 15 miesięcy po których opuszczają legowisko i idą na własne tereny. Z powodu małego obszaru występowanie zdarza się ze dochodzi do walk o terytorium które często kończą się odejściem jednego z zwierząt.

Irbis pantera śnieżna, śnieżny lampart (leopard) | DinoAnimals.pl

Warto wspomnieć że Ibrysy można zobaczyć np we Wrocławskim Zoo gdzie jest matka z dwójką  dzieci.

Chwilo to było by tyle jak na jeden artykuł jeśli macie propozycje napiszcie ja a spróbuje zrobić o niej artykuł.

Rejestracja i logowanie do FORUM