foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Tommy007.pl
Miejsce dla wszystkich, którzy przychylnie patrzą na zwierzęta i przyrodę :)****

Na milszy początek tygodnia ;)
    znalezione w internetach

Hydroponika czyli Filtr hydroponiczny - czyli najlepsza filtracja w akwarium :)

Tanganika w akwarium - mało znany ale bardzo ciekawy pomysł na akwarium :)

Estuarium - z czym się to je? ;)

Rybki do pierwszego akwarium

 FORUM

 * ZAJRZYJ - POCZYTAJ - NAPISZ *

(rejestracja do forum, na dole strony)


Zapraszam także na Instagram:

@zwierzaki.info.pl

Wpierw trzeba sobie powiedzieć co to żbik europejski i co ma wspólnego z naszymi kotami domowymi.

Żbik Europejski, choć bardzo podobny do naszych "dachowców" to jednak oddzielny gatunek. Choć obecnie niestety wobec częstego krzyżowania z domowymi kotami, coraz trudniej spotkać czystek krwi żbika.
Zbików w Polsce dużo się nie spotka głownie z tego powodu ze występuje ich zaledwie 200 w naszym kraju i są to bardzo skryte zwierzęta. Jednak pomimo tego żeby wyobrazić sobie żbika wystarczy często popatrzeć na domowego mruczka. W wyglądzie między kotem a żbikiem występuje niewiele różnic obydwa są takiej samej wielkości i prowadzą podobny tryb życia. "Więc gdzie są te różnice?" ktoś zapyta, nie ma ich zbyt wielu ale jednak są one.
Pierwszą dosyć poważną to teren występowania. Domowy kot zwykle występuje w naszym domu i w naszym otoczeniu, natomiast żbik to gatunek w naszym kraju bardzo rzadki. W naszym kraju żbika zobaczyć można tylko we wschodnich Beskidach oraz w kotlinie Sandomierskiej gdzie są odpowiednie tereny dla żbika czyli góry lasy i w miarę blisko bo kilkadziesiąt kilometrów na wschód stepy. Więcej żbików można spotkać w Ukrainie lub Rosji oraz w Hiszpanii i północnej Anglii bo głownie zamieszkują południowo-wschodnią i zachodnią Europę oraz południowo-zachodnią Azję. Obydwa gatunki są mięsożerne i poluje na podobny rodzaj zwierząt tyle że żbik upoluje od czasu do czasu królika lub bażanta, a kot domowy zwykle poluje raczej na myszy , wróble i niektóre bardzie odważne na szczury.

Zasięg występowania w Europie żbika (Felis silvestris) - gatunek  drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych

Drugą różnicą jest wygląd, w wielu aspektach wygląd obydwóch zwierząt jest taki sam, lecz są te szczegóły którymi odróżnia się koty od żbików. Jedną jest ogon który u żbika jest większy i osiąga długość około 25cm oraz jest bardzie puszysty." No i co z tego? Mój kot także ma w miarę długi ogon oraz czasami go puszy więc to nie jest żadna różnica" mogłaby by powiedzieć osoba nieinteresująca się tym wiec spieszę z kolejnymi. JednĄ z małych lecz zarazem dużo mówiąca jest kolor oczy kota u domowych mruczków oczy mają różne kolory a u żbików zawsze mają zielone. Jeszcze jedną różnicą jest fakt że u żbika pręgi na ciele nie łącza się z główną pręgą występującą na kręgosłupie kota.

Żbik - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę żbik ciekawostkiŻbik Europejski I Jego Przenikliwy Wygląd W Zaśnieżonym Lesie | Zdjęcie  Premium

 Kiedy już wygląd mamy za sobą czas na omówienie mniejszych ciekawostek o nich.

-Pierwsze żbika nie można trzymać w domu z powodu prawa i powodu że żbik jest prawie że niemożliwy do oswojenia.,a nasze koty no cóż sami wiemy ze da się je oswoić puszką tuńczyka

-Żbiki rodzą od 1-7 młodych z czego ważą one zaledwie 100 gram.

-Ciąża żbika trwa około 65 dni z czego okres godowy jest na przełomie lutego a marca, jednak może oczywiście trwać dłużej.

-żbik europejski jest aktualnie jednym z 2 dzikich kotów Polski z czego drugim jest ryś.

-Wiele kotów domowych posiada w sobie geny żbika co można zobaczyć minimum w wyglądzie kota.

- Nie trzeba bać się żbików, ponieważ one bardziej boją się człowieka i nie zaatakują go ,a kota domowego co najwyżej zadrapią wiec nie są problemem dla ludzi.

 

Rejestracja i logowanie do FORUM